|
Wstęp
"...w sklepie jakiś facet powiedział mi, że powinniśmy iść do wojska...
Co takiego?... Odparł: Stany Zjednoczone walczą z Japonią...Nie
mogliśmy uwierzyć... Zaatakowano nasz kraj.. " wspomina starszy
mężczyzna... Tak zaczyna się 10-odcinkowy serial na podstawie opartej
na faktach, powieści Stephena Ambrose'a opowiadającej o losach Easy
Company . To właśnie w tej kompanii służył żołnierz, którego losy stały
się kanwą scenariusza filmu "Szeregowiec Ryan" Stevena Spielberga)
"Kompania Braci" to spektakularna produkcja telewizyjna HBO. Serial
został nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy film telewizyjny
w roku 2001. Nie zobaczymy tu gwiazd kina amerykańskiego, przeważnie to
młodzi, mało znani aktorzy amerykańscy i brytyjscy, przez co
dramaturgia filmu jest bardziej rzeczywista. W filmie pojawiają się
także prawdziwi bohaterowie z Easy Company, wspominający tamte chwile.
Źródło : www.filmweb.pl/
"Band of Brothers" Tymi oto słowami Shakespeare określił bardzo dobrych przyjaciół, którzy do końca życia zostają sobie wierni. Taki też tytuł Stephen E. Ambrose nadał swojej powieści opowiadającej o perypetiach kopani E, 506 pułku, 101 dywizji Airborne. Cała historia rozpoczyna się w obozie treningowym dla grup spadochroniarzy w Ameryce, a kończy się w "Orlim Gniezdzie" Hitlera, w 1945 roku. S. Spielberg i T. Hanks zdecydowali się na współpracę i nakręcenie na podstawie tejże powieści serialu telewizyjnego składającego się z 10-ciu, godzinnych epizodów. Amerykańskie HBO postanowiło ten pomyśl sfinansować. Pierwsze zdjęcia rozpoczęły się w kwietniu 2000 roku, a ostatni kadr do filmu zakończono w listopadzie tego samego roku. Wszystkie epizody były filmowane w Wielkiej Brytanii. Tutejszy Rząd zobowiązał się do pokrycia kosztów filmu pod warunkiem, że 50% aktorów biorących udział w serialu to aktorzy brytyjscy. Tak się też stało. Nie ujrzymy więc tu znanych twarzy z Hollywood ale na przykład Davida Schwimmera z serialu TV "Friends" - jako kpt. Sobela i Damiena Lewisa jako kpt. Wintersa. Jako ciekawostkę dodam, że szef kompanii E kpt. Winters żyje do dziś. Spielberg zapytany dlaczego zdecydował się na nakręcenie serialu "Band of Brothers" odpowiedział, że jako mały chłopiec śledził z fascynacją 157 odcinków telewizyjnego serialu "Combat". Jego marzeniem stało się zrealizowanie podobnego dzieła, które, jak ma reżyser nadzieję, również znajdzie swoich fascynatów. Natomiast Tom Hanks zdecydował się na współpracę ze Spielbergiem po swoim sukcesie w filmie "Saving Private Ryan". W filmie bierze udział 35 aktorów głównych i 200 statystów, co dla serialu TV jest dużą liczbą. Tak jak w powieści, cała historia zaczyna się w obozie treningowym Tocoa w Georgii, w USA. Odcinek drugi pokazuje trening w Anglii trwający do 5 czerwca 1944 roku, trzeci to walki w Normandii, czwarty - operacja "Market Garden", piąty i szósty to dzieje kompanii w Holandii skąd udaje się ona do Bastonii w grudniu 1944 roku. Siódmy odcinek ukazuje bitwę w Ardenach, ósmy to inwazja na Niemcy, dziewiąty opowiada o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Landsberg. Serię zamyka odcinek dziesiąty którego akcja toczy się na terenie Austrii w Bershteshgarden tzw. "Eagle nest". Na końcu ostatniego epizodu zamieszczono wypowiedzi weteranów kompanii E.
Wszystko filmowano w studiu Hatfield pod Londynem, na terenie opuszczonym przez British Aerospace, gdzie dawniej budowano i testowano samoloty. Dla potrzeb filmu wybudowano tu makiety wszystkich miast, dekoracje do złudzenia przypominały prawdziwe domy, ulice, kościoły... Wykonano również wspaniałą kopię czołgu T-34. Wszystkie czołgi Cromwell biorące udział w tym serialu, a także jeepy, pojazdy GMC oraz Dodge były prawdziwe. W serialu biorą udział cztery latające Dakoty. Mający 12 akrów plan zdjęciowy w Anglii, przebudowywany, 'zagrał' jedenaście miast.
Ogromne wrażenie zrobiła na mnie scena z Normandii, gdzie na drodze leżały zwłoki wielu koni. Z przerażeniem oglądałam prace nad kręceniem tych scen. Konie te były jednak doskonałymi makietami. Jestem pełna podziwu dla grupy artystów, którzy zajmują się właśnie tworzeniem takich zwłok zwierzęcych i ludzkich do filmów. Zadbano również aby mundury i broń były wierne oryginałom. Zamówiono 400 kompletów mundurów M42, 800 - M43 oraz 1000 par różnych butów wojskowych. Dla potrzeb filmu wyprodukowano gumową broń, która do złudzenia - ciężarem i wyglądem - przypominała broń prawdziwą. Po zakończeniu zdjęć to serialu ogłoszono przetarg na wszystkie rekwizyty filmowe. Tak więc możemy już dziś spotkać w niektórych sklepach militarnych i na giełdach akcesoria z "Band of Brothers". Nadają się one znakomicie np. dla grup rekonstrukcyjnych. Szczególnie polecam do "upolowania" kopie mundurów spadochronowych oraz broni. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do przeczytania powieści i obejżenia filmu.
Cinesite (zajmujący się post-produkcją) leżący w Londyńskim Soho,
spędził ostatnie 18 miesięcy pracując nad nowatorskimi efektami, które
pomogły uczynić "Band of Brothers" tak niesamowitym. Współpracując
ściśle ze specjalistą od efektów specjalnych Angus'em Bickerton'em,
zespół Cinesite wyprodukował zapierające dech w piersi sceny, takie jak
zadziwiający skok spadochronowy 300 wygenerowanych przez komputer
spadochroniarzy.
Firmie udało się uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd tego
dramatu wojskowego. Reżyserzy "Band of Brothers" chcieli jak
najdokładniej odtworzyć atmosferę II Wojny Światowej i dać odczuć
widzom klimat tamtych dni. Kolorysta Luke Rainey spędził tygodnie
oglądając materiały z II Wojny Światowej, aby jak najwierniej odtworzyć
jej obraz. Współproducent Tony To - "Dlaczego Szeregowiec Ryan odniósł taki sukces ? Dla nas było to dzięki temu że pamiętamy wojnę na czarno-biało z filmów takich jak 'The Longest Day', ale rzeczywistość była i jest kolorowa. By wypełnić lukę pomiędzy czarno-białym obrazem, a kolorem użyliśmy nienasyconych barw. Ken Dailey, szef ds. cyfrowych efektów specjalnych podsumowuje filozofię zespołu SFX : " Odczuwamy ogromną satysfakcję tworząc efekty specjalne, które są nieodróżnialne od rzeczywistości". Tekst przetłumaczony ze strony
www.bbc.co.uk/drama/bandofbrothers Tłumaczenie wykonała pani Katarzyna Grygie
Aktorzy
|
![]() ![]()
|
All rights reserved 2005. Designed by Neo.